.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Dla dzieci

Zapraszamy najmłodszych do Gabinetu Smile na wizyty adaptacyjne, zabiegi profilaktyczne oraz leczenie.

Drodzy Rodzice, nie musicie czekać, aż waszemu dziecku wyrosną wszystkie mleczne zęby. Na kontrolną wizytę warto wybrać się do gabinetu stomatologicznego już z rocznym maluchem. Nawet jeżeli zęby są zdrowe, warto upewnić się czy proces ząbkowania lub wymiany uzębienia u starszych dzieci przebiega prawidłowo. 

Wizyty adaptacyjne

Wizyty adaptacyjne mają na celu zaspokojenie ciekawości dziecka oraz oswojenie go z gabinetem stomatologicznym, personelem i urządzeniami wykorzystywanymi w trakcie leczenia. Z pomocą lekarza lub asystentki stomatologicznej maluch może sam odkrywać możliwości fotela stomatologicznego: jeżdżenie w górę i w dół, nalewanie wody do kubeczka, zabawa dmuchawką wodno-powietrzną mogą być pierwszym krokiem do przełamania strachu przed leczeniem.

Warto pamiętać, że najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych wizyt u dentysty jest systematyczna i prawidłowa higiena jamy ustnej już od narodzin, zróżnicowana dieta oraz regularne kontrole u stomatologa. W Naszym Gabinecie otrzymacie Państwo wskazówki jak dbać o higienę, jakie zabiegi profilaktyczne należy przeprowadzić u dziecka w danym wieku, tak aby wizyty w gabinecie nie wiązały się z nieprzyjemnymi zabiegami.

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne?

Wielu rodziców często nie przejmuje się stanem mlecznego uzębienia swoich pociech. Trwają w przekonaniu, że dbać i leczyć warto jedynie stałe zęby, które będziemy mieli przez całe życie, a „mleczaki i tak wypadną”. Taki tok myślenia jest nie tylko błędny, ale może okazać się również niebezpieczny...

1) Pełne uzębienie mleczne posiadają dzieci 2-3 letnie. Ich obecność związana jest z prawidłowym rozwojem mowy.
2) Zęby mleczne utrzymują prawidłowe miejsce w łuku zębowym dla zębów stałych. Przedwczesna utrata zębów mlecznych (np. na skutek urazu, konieczność usunięcia z powodu zaawansowanej próchnicy) wiąże się z możliwością powstania wad zgryzu oraz zaburzeniami wielu funkcji. Należy pamiętać, że pomiędzy korzeniami zębów mlecznych znajdują się zawiązki zębów stałych, które w trakcie utraty „mleczaka” mogą zostać uszkodzone.
3) Dzieci ze zdrowymi zębami chętniej jedzą, żują twarde pokarmy, co przyczynia się do prawidłowego rozwoju całego układu stomatognatycznego. Zęby z próchnicą często są powodem bólu, dyskomfortu co zniechęca dziecko do jedzenia, mogą pojawić się problemy z trawieniem oraz problemy ogólnorozwojowe.
4) Mleczne zęby są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe i szybciej poddają się próchnicy. Często dochodzi do bolesnych dolegliwości związanych z zapaleniem miazgi.
5) Prawidłowe nawyki żywieniowe i higieniczne muszą być dla dziecka znane od samego początku. Umiejętność szczotkowania zębów, regularność zabiegów higienicznych i profilaktycznych przełożą się na zdrowie, zarówno zębów mlecznych jak i stałych.
6) Gabinet stomatologiczny to miejsce, które dziecko będzie musiało odwiedzić prędzej czy później. To od Was Rodziców zależy czy będą to dla niego wizyty przyjemne!