.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Porady dla Pacjenta

 

Ten dział został przygotowany z myślą o Naszych pacjentach, którzy często poszukują informacji, związanych z czekającymi ich zabiegami. Wkazówki, które tu znajdziecie pozwolą Wam lepiej przygotować się do wizyty lub odświeżą informacje, dotyczące użytkowania protez i aparatów.

 

 

Co to jest pantomogram?

Pantomogram jest to zdjęcie rentgenowskie przedstawiające ogólny stan wszystkich zębów oraz struktur je otaczających jak kości szczęki i żuchwy, stawy skroniowo-żuchwowe i częściowo zatoki szczękowe. Wykonanie go jest całkowicie bezbolesne i trwa ok. 1 min.

Dzięki niemu można wykryć wiele nieprawidłowości, które mogą nie być widoczne gołym okiem: kamień nazębny poddziąsłowy, zmiany okołowierzchołkowe, zatrzymane zęby, zęby nieprawidłowo przeleczone kanałowo, nieszczelne wypełnienia, ubytki.

Pantomogram może być wykonany już u dzieci kilkuletnich. Jest szczególnie przydatny w trakcie planowania oraz leczenia ortodontycznego. Dzięki niemu lekarz jest w stanie ocenić obecność zawiązków zębów stałych, proces resorbowania się korzeni zębów mlecznych czy zęby nadliczbowe.
 
Zdjęcie powinno być wykonywane rutynowo raz na jakiś czas w celu kontroli stanu wyżej wymienionych elementów.
 
W naszym Gabinecie korzystamy z cyfrowego aparatu Gendex Orthoralix, który emituje niską dawkę promieniowania, dzięki czemu nie musimy obawiać się wykonania zdjęcia, nawet w celach profilaktycznych.  Zdjęcie otrzymujecie Państwo w formie elektronicznej (na CD, pendrivie lub drogą mailową).

Zalecenia – zdejmowane aparaty ortodontyczne

Aparat zdejmowany (blokowy lub płytowy) należy nosić w nocy i w miarę możliwości 4-6 godzin w ciągu dnia.
Po każdorazowym wyjęciu aparatu z buzi należy go umyć pastą do zębów lub płynem do mycia naczyń oraz dodatkowo szczoteczką, przeznaczoną TYLKO do mycia aparatu.
Aparat może początkowo wypadać. Należy się do niego przyzwyczajać i więcej nosić w dzień.
Jeżeli obawiamy się, że aparat zostanie zgubiony lub połknięty należy umocować go na nitce do łuku wargowego i koszulki.
Na początku, podczas noszenia aparatu mogą wystąpić dolegliwości bólowe, uczucie dyskomfortu, nadmierne ślinienie. Jeżeli aparat powoduje ucisk i duże dolegliwości bólowe należy skonsultować się z ortodontą.

Zalecenia po skalingu / piaskowaniu

Przez 2 godziny bezpośrednio po zabiegu powstrzymać się od jedzenia i picia (wyjątek stanowi czysta woda).

Przez dobę stosować tzw. „białą dietę” - czyli unikać pokarmów i napojów mogących przebarwiać powierzchnie zębów (czerwone wino, buraki, coca-cola, kawa, herbata).

Po zabiegu można obserwować czasową nadwrażliwość zębów (ciepło, zimno, smak kwaśny, słodki). Jest to zjawisko normalne. Należy w tym czasie stosować szczoteczki z miękkim włosiem oraz pasty i płyny znoszące nadwrażliwość. Można również obserwować niewielkie krawawienie dziąseł, które powinno samoistnie ustąpić. 

Zalecenia po ekstrakcji / zabiegu chirurgicznym

Prze pół godziny należy zagryzać jałowy gazik, aby zatamować krwawienie

Przez 2-3 godziny po ekstrakcji bezwzględnie nie należy jeść, pić i palić papierosów. Podczas gojenia się zębodołu unikać napojów gorących, alkoholowych, picia przez słomkę.

Nie stosować płukanek do ust przez kolejną dobę i omijać przy szczotkowaniu okolicę ekstrakcji – może to spowodować wypłukanie się skrzepu oraz stan zapalny  - powrzechnie znanym jako SUCHY ZĘBODÓŁ.

W celu zmniejszenia obrzęku i miejscowego bólu można stosować zimne okładu oraz zażyć środek przeciwbólowy.

Higiena protez zębowych

Utrzymywanie prawidłowej higieny protez zębowych zapobiega powstawaniu stanów zapalnych oraz rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybowych w jamie ustnej, a co za tym idzie zwiększa komfort użytkowania protezy.
Należy dbać o czystość szczególnie miejsc stykających się z błoną śluzową.
Zaleca się zdejmowanie protezy na noc. Nie zostawiamy protezy na noc w wodzie.  
Czystą i suchą protezę przechowujemy w przewiewnym, zamykanym pojemniku.
Po posiłku należy jak najszybciej usunąć z niej resztki pokarmowe. Można opłukać ją wodą lub umyć szczoteczką do protez przy użyciu pasty do zębów.
Bezzębną jamę ustną należy płukać płynami z chlorheksydyną lub płukankami ziołowymi.
Zaleca się stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji protez – tabletek, proszków, past . Dzięki nim są one dokładnie wyczyszczone, zdezynfekowane i odświeżone.  

Wybielanie zębów

W naszym gabinecie oferujemy Państwu wybielanie nakładkowe oraz wybielanie pojedynczych zębów martwych.

Wybielanie domowe i gabinetowe różnią się wysokością stężeń stosowanych środków oraz czasem potrzebnym na uzyskanie pożądanego koloru zębów.

Mimo iż przy wybielaniu nakładkowym produktami o niskim stężeniu, pacjent przeprowadza proces samodzielnie, stosując się do odpowiednich zaleceń, powinien bezwzględnie pozostać pod opieką stomatologa. Specjalista skontroluje czy stężenie środka jest odpowiednie, pacjent przestrzega zaleceń i czy proces przebiega prawidłowo.